Sivilce (Akne) Nedir?

Cilt gözeneklerine yerleşen, ciltte kabarık ve kırmızı görüntü oluşturan ve zaman içinde iltihaplı olabilen kabarcıklara sivilce denilmektedir. Sivilce genellikle yüzde, sırtta, göğüs V bölgesinde ve omuz başlarında görülmektedir.  Yağlanan ciltlerde gözenekler daha kolay tıkanmakta ve bakteriler için güzel bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Oluşan bakteriler bu gözeneklerde yuvalanarak akne oluşmasına neden olmaktadır. Ancak bu duruma benzeyen her kabarcık sivilce akne değildir, kız dönmesine bağlı oluşan kızarıklık ve kabarık görüntüler akne gibi görülebilmektedir.

Sivilce (akne) genellikle yağ oranın yüksek olduğu alanlarda meydana çıkmaktadır. Bu sebeple yağ ile sivilce oluşmasının bağlantılı olduğunu belirtebiliriz. Tüm toplumlarda sivilce %80 civarında kişileri etkilemektedir, genellikle 12-18 yaş arasında ergenlik döneminde yoğun olarak gözlenmektedir. Ergenlik döneminde deri altındaki yağ dokularında gelişme ve artma yaşandığından ciltte iltihaplı ve kızarık şişlikler meydana gelmektedir.

Sivilce (Akne) Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Sivilce(akne) düzenli cilt bakımı, temizleme ürünleri, ilaçlı kremler ve haplar, kimyasal soyma işlemleri, ışık ve lazer yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Sivilcelerin ortaya çıktığı yaş ve ciltteki boyutlarına göre tedavi yöntemleri değişmektedir. Teknolojik cihazlar sayesinde yıllar geçmesine rağmen sivilce izleri geçmeyen hastalar kolaylıkla bu izlerden kurtulabilmektedir. Sivilce izleri Icon Lazer ve Scarlet X cihazlarıyla tedavi edilebilmektedir. Medikal tedavi yöntemleri arasında Kolajen enjeksiyonu yer almakta ve PRP destek tedavisi de uygulanabilmektedir.

Sivilce ve yara izi tedavisinde uzun seanslar gereklidir. Kombine tedaviler ile sonuçların başarısı artmaktadır. Ancak bu izlerin tamamen yok olmasını beklememek gerekir.

Scarlet X ile Sivilce Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Bu yöntemde, özel tasarlanmış mikro iğneler sayesinde cilt altı radyo frekans dalgalarıyla uyarılmakta olup, bu uyarılar sayesinde ciltte iyileşme gerçekleşmektedir. Mikro iğneler cilt altına nüfuz etmektedirler, cilt yüzeyinin uyarılmasını sağlayarak doğal iyileşme süreci başlamaktadır. Uygulama esnasında cildin üst tabakasında hücre gelişmesini sağlayan faktörler harekete geçmektedir, böylelikle sivilce izlerine bağlı çukurlar dolmakta ve izler belirgin şekilde azalmaktadır. Bu uygulama sivilce izleriyle birlikte yara izleri, leke izleri, ciltteki ton farklılıkları, gıdı toparlama ve cildin genç ve dolgun görünmesini sağlamaktadır. 

Icon Lazer Nasıl Uygulanmaktadır?

Icon Lazer birçok tedaviyi tek bir cihazda toplayan bir teknolojidir. Tüm cilt tiplerindeki akne izlerini kapsamlı olarak tedavi etmektedir. Uygulama ile cilt üzerinde mikro hasarlar yaratmakta ve cilt yenileme mekanizması sayesinde aknelerin oluşturduğu izleri gözle görülür oranda iyileştirmektedir. Cihaz sayesinde cilt altına iletilen enerji ile kolajen üretimi artmakta ve akne izleri, lekeler ve hatta kırışıklıklar tedavi edilebilmektedir. Yeni nesil fraksiyonel lazer olan Icon lazer tedavi ertesi günü sosyal yaşama dönülebilmektedir.

Kolajen Enjeksiyonu İle Sivilce(Akne) İzleri Nasıl Tedavi Edilmektedir?

İnsan vücudunda en yaygın olarak bulunan proteinlerden biri kolajendir. Vücut derisinin %72’si kolajen içermekte olup, doku ve organları şekillendiren yapısal güç sağlamaktadır. Cilde sağlamlık ve esneklik kazandırmaktadır. Vücutta oluşan kolajen eksikliğinin giderilmesi için kolajen enjeksiyonu uygulanmaktadır. Cildin durumuna ve tedavi yöntemine göre 2-4 hafta arayla toplam 4 seans uygulama yapılmaktadır. Cilt lokal enestezi kremi ile hazırlanır ve sonrasında ince mezoterapi iğnesi ile cilt içerisinde kolajen enjeksiyon edilmektedir. Kolajen artışı yaşanan ciltte sivilce(akne) izleri onarılmakta ve cilt yenilenmektedir. Kolajen enjeksiyonu aynı zamanda kahverengi lekeleri, kırışıklıkları da tedavi eden bir yöntemdir.

PRP Tedavisi Nedir?

PRP uygulamasında, hastanın kendi kanından ayrıştırılan plateletler kullanılmaktadır. Plateletler ve trombositler vücutta hasarlı dokuları onarmaktadır. Bu sayede deri içine büyüme ve onarma sağlayan faktörler yoğun bir şekilde iletilmekte olup, iyileşme süreci sağlanmaktadır. Cilt altında hızlanan kan dolaşımı ile sivilce izleri tedavi edilmektedir. PRP aynı zamanda saç dökülmeleri tedavilerinde en sık kullanılan yöntemdir.

Sivilce(akne) izleri tedavisi günümüzde birçok güvenilir yöntem sayesinde mümkündür. Deneyimli hekimlerin uygun tedavi yöntemini belirlemesiyle sivilce(akne) izleri tedavi edilebilmektedir. Ayrıca Icon lazer ve Scarlet X İle birlikte kullanılarak tedavinin başarısı artırılması hedeflenmektedir.