Botoks, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kırışıklıkları ve ifade şeklimize bağlı mimik hareketlerimizin sebep olduğu ince çizgileri azaltmak ve ortadan kaldırmak için uygulanan bir yöntemdir. Botoks hem kozmetik hem tedavi amaçlı uygulanmakta olup, botulium toksini adı verilen ilacın iğne yöntemiyle kaslara enjekte edilmesiyle uygulanmaktadır.

Botoks Kullanım Alanları Nelerdir?

Botoks, ciltte meydana gelen kırışıkların hafifletilmesi ve ortadan kaldırılması için uygulanmaktadır. Mimik ve kasların hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan çizgiler özellikle  kaş arası, göz çevresi kırışıklarında etkilidir. Bu bölgelere güvenle uygulanabilmektedir. Ayrıca botoks, aşırı terleme sorununa da tedavi sunmaktadır. Koltuk altı, avuç içi bölgelerinde oluşan aşırı terleme için deneyimli hekimlerin uygun görmesi koşuluyla botoks uygulanabilmektedir. Yakın zamanda kas spazmı ve migren tedavisinde de botoks hastalara çözüm sunmaktadır.

Botoks Nasıl Uygulanmaktadır?

İşlem yapılacak bölge 20 dakika önceden lokal anestezi kremleriyle uyuşturulmaktadır. İşlem yapılacak bölge temizlendikten sonra, enjeksiyon işlemi uygulanmaktadır. Enjeksiyon yaklaşık 10-15 dakika sürmekte olup, ince uçlu iğnelerle küçük dozlar olarak iletilmektedir. Botoks bir dolgu maddesi olmadığı için bölgede şişlik ya da dolgunluk oluşmamaktadır. Uygulama sonrasında kaslar gevşemekte ve ince çizgiler, kırışıklıklar hafiflemektedir.

Botoks Etkisini Ne Zaman Gösterir ve Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoks etkisi uygulama sonrasında 3-4 gün içinde ortaya çıkmaya başlamaktadır. Beklenen ve istenen sonucun ortaya çıkması 7-10 günü bulmaktadır. Genel olarak belirtilen bu süreler kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Ortaya çıkan sonuç kişiden kişiye değişen sürelerde kalıcılık sağlamaktadır. Genel olarak 3-6 ay kadar devam etmektedir. Botoks etkisi geçtikten sonra işlem yapılan bölge eski haline gelmektedir, ancak tekrarlanan botoks uygulamalarında sonuç daha fazla sürede kalıcılık sağlamaktadır.

Botoks Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks hem kozmetik hem de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Kullanım alanı ne olursa olsun botoksun yol açtığı bir yan etkiye rastlanmamaktadır. Tedavi için uygulandığında daha yüksek dozlar verilmesine rağmen bu durumda da yan etki gözlenmemektedir. Botoks uygulanırken anlık yaşanan bazı etkiler oluşabilmektedir. Hafif morluklar, anlık his kaybı, nadir de olsa göz kapağı düşmesi görülebilmekte ve kısa zamanda geçmektedir. Her kozmetik uygulama gibi botoks içinde güvenilir ve deneyimli hekimlerle çalışmanız gerekmektedir.

Botoks Kimlere Uygulanabilir?

Botoks 18-yaş sonrası herkese uygulanabilmektedir. Hem kadın hem de erkekler güvenle botoks yönteminden faydalanabilmektedirler. Deneyimli hekimlerin uygun görmesi ve detaylı inceleme sonrasında botoks güvenle uygulanabilmektedir.

Botoks Estetik Dışında Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

Yüz felci, migren, baş ağrısı ve aşırı terleme problemlerinde botok uygulanabilmektedir.

Botoks Aşırı Terleme Tedavisinde Nasıl Fayda Sağlamaktadır?

Botoks aşırı terleme tedavisinde uygulanmadan önce, terlemenin olma sebeplerinin araştırılması gerekmektedir. Hormon düzensizliği ya da kalıtsal bir hastalık olup olmadığı gibi terleme sebepleri doğru belirlenmelidir. Aşırı terleme için botoks tedavisi deneyimli hekimler tarafından uygun görüldüğünde, ter bezlerine botoks maddesi enjekte edilmektedir. Terleme olan bölgeye uygulama yapıldığında aşırı terlemeye çözüm sunmakta ve bu bölgelerde terleme de azalma gözlenmektedir.