Çene Dolgusu Nedir? 

İlerleyen zaman ile insan vücudu çeşidi sinyaller göstermeye başlar. Yüz kısmında meydana gelen değişimlerin başında çenenin küçülerek geri çekmeye başlaması gelmektedir. Kimi kişilerde yapısal olarak çene yapısının küçük ve daha geride olabiliyor. Her iki durumda da çene dolgusu ile çok daha belirgin bir çene yapısı ortaya çıkartılabilir. Güzel ve genç yüz hatları “V” şeklindedir. Çene hattı ( Jawline ) ise bu aşama en önemli bölge olarak ön plana çıkar. Çene ucunun yüze en iyi şekilde uyum sağlayabilmesi adına burun ile doğru orantıda olması gerekir. Farklı nedenlerden ötürü çene kısmı küçük ve daha geride olan kişiler, hyalüronik asit olarak isimlendirdiğimiz etken maddenin kullanılarak yapıldığı çene dolgusu işlemi sonucunda arzuladıkları görüntüye sorunsuzca ulaşabiliyor. 

Çene Dolgusu Nasıl Yapılır? 

Çene dolgusu işlemi için genel olarak hyalüronik asit etken maddeli malzemeler tercih edilir. Hyalüronik asit, insan vücudunda doğal şekilde yer alan bir madde olarak bilinir. Yüz bölgesinde doldurucu olarak tercih edilen bu malzemenin doğru şekilde çeneye uygulanması ile ilgili bölgenin çok daha düzgün ve yüze uyumlu bir görünüme sahip olmasını sağlar. Başarılı bir şekilde çene dolgusu işleminin yapılabilmesi adına ilk aşamada yüz ve çene yapısı detaylıca incelenir. Gerçekleştirilen bu inceleme esnasında yapılması gerekenler için önden bilgiler alınır. İşlem sırasında acı hissinin ortaya çıkmaması adına ilk aşamada lokal anestezi uygulaması yapılır. Uyuşturmanın gerçekleştirilmesinden sonra kanül ya da iğne kullanılarak çenenin önceden belirlenmiş bölgelerine dolgu malzemesi enjekte edilir. Bu aşamada doktorun dolgu miktarını ve dağılımını doğru şekilde ayarlaması gerekir. Yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde işlemler tamamlanır.

Çene Dolgusu Ne Kadar Kalıcı? 

Uzman bir isim tarafından yapılacak olan çene dolgusu, 18 ila 24 aylık süre ile kalıcılığını korumaktadır. İşlemin kalıcılığı ise yaptıran kişinin vücut yapısına, ilgili bölgenin yoğunluğuna, kişinin hayat tarzına, işlem esnasında kullanılan malzemenin dozuna ve türüne bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı da çene dolgusunun kalıcılığı konusunda daha net bir bilgi elde etmek adına doktorunuz ile iletişime geçmeniz önerilir.

Çene Dolgusunun Yan Etkisi veya Zararı Var Mı? 

Dolgu işlemleri genel olarak yan etkisi en az olan ve güvenli estetik müdahalelerin başında yer alır. Bundaki en büyük etken ise dolgu işlemi sırasında kullanılan etken maddenin hali hazırda vücutta yer almasıdır. Dolayısıyla çene dolgusu sonrasında vücudun kullanılan dolgu malzemesini kabul etmemesi ve buna farklı şekillerde alerjik tepkiler vermesi son derece düşük bir ihtimaldir. Çene dolgusu işlemi sonrasında en fazla bildirilen yan etkiler içerisinde ise kızarıklık, ödem ya da morluk olarak görülebilir. Bunlar da işlemin iğne ya da kanül ile gerçekleştirilmesinden kaynaklı olup geçicidir ve birkaç günlük zaman dilimi içerisinde ortadan kalkar. Bu aşamada çene dolgusu işlemi sonucunda ortaya çıkacak yan etkilerin ya da olası zararların engellenmesi adına işlemi gerçekleştirecek olan doktorunuzun tecrübesine güvenmeli ve işlem öncesinde kendiniz ile alakalı gerekli bütün bilgileri doktorunuza detaylı şekilde vermelisiniz. Bununla beraber işlem öncesinde ve sonrasında doktorunuz tarafından size verilen talimatlara eksiksiz şekilde uymanız da son derece önemlidir. Böylece çene dolgusu işleminin yan etkilerinin ya da olası zararlarının önlenmesini sağlarsınız.

Çene Dolgusu Fiyatları 

Gerçekleştirilecek çene dolgusu işleminde fiyat; işlem esnasında kullanılacak olan malzemenin çeşidine, ne kadar doz gerektiğine, işlemi gerçekleştirecek doktorun uzmanlığına, şehir ve bölgeye göre farklılık gösterir. Dolayısıyla çene dolgusu işlemi için fiyat araştırması yaparken bulunduğunuz bölgedeki doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.