Tüm yüzün yeniden şekillenmesini sağlayan, ciltte meydana gelen ince çizgileri ve derin kırışıklıkları gidermek için uygulanan kozmetik işleme dolgu denilmektedir. Dolgu, tüm yüzü şekillendirmek ve kaybolan hacmi yerine koymak, yüzün altın oranını ameliyatsız olarak dengelemek için yapılmaktadır. Kliniğimizde  Hyaluronik asit dolgu (Juvederm, Belotero ,idea gibi) ve Mineral dolgu (Radiesse) dediğimiz, cildimizde de zaten varolan maddelerle yapılmaktadır.

Hyaluronik Asit Dolgu Nedir?

En sık kullanılan dolgu maddesi olan hyaluronik asit, doğal olarak vücutta bulunmaktadır. Bu sebeple uygulama yapılan kişide yan etki riski minimum düzeydedir. Medikal estetikte en çok başvurulan dolgu maddesidir. Uygulama sonrasında 6-18 ay kalıcılık sağlamaktadır. Uygulama 10-15 dakika sürmekte olup, sosyal yaşamı etkilemeden sonuçlarını hemen görebileceğiniz anti-aging tedavi yöntemidir.

Dolgu Nerelerde Kullanılmaktadır?

 • Kaş kaldırma
 • Gözaltı çöküntüleri
 • Yanak şekillendirme
 • Yüz kontürünü düzeltme
 • Burun kenarı kıvrımı düzeltme
 • Dudak kontür ve hacimlendirme
 • Şakak çöküntüleri
 • Burun kaldırma ve düzeltme
 • Daha net bir çene hattı belirleme
 • Elmacık Kemiği belirginleştirme
 • Eller
 • Dudak üstü,alın ,göz çevresi kırışıklıkları

Mineral Dolgu Nedir?

Kalsiyum hidroksiapatit içerikli güvenilir dolgu maddesine mineral dolgu denilmektedir. Genellikle   El ,yanak, dudak ve burun arasındaki çizgiler, çene, elmacık kemikleri gibi bölgelerde belirginleştirmek için kullanılmaktadır. Uygulamadan sonra bir hafta boyunca hücrelerin içine dolgu maddesi girmekte ve daha doğal bir görünüm oluşmaktadır. Alerji yapmayan bu madde ile daha uzun süre kalıcı sonuçlar elde edilmektedir.

Dolgu Nasıl Uygulanır?

Uygulama öncesinde deneyimli hekimler tarafından hastanın detaylı muayenesi yapılmaktadır. Dolgu yapılacak bölge, ihtiyaç duyulan dolgu maddesi ve miktarı doğru belirlendikten sonra uygulama alanı dezenfekte edilmektedir. Acı ve ağrı hissini azaltmak ya da ortadan kaldırmak için anestezik kremler kullanılmaktadır. Dolgu maddesi uygulama yapılacak bölgeye ince iğnelerle yada kanülle iletilmektedir, bu süre 5-30 dakika sürmektedir. Uygulama sonrasında hafif kızarıklıklar gözlemlenebilmekte ancak bu etki birkaç saat sürede yok olmaktadır. Hastalar uygulama sonrasında günlük yaşamlarına dönebilirler, bu sebeple sosyal yaşamınız etkilenmeden gün arasında estetik dolgu yaptırabilirsiniz.  

Estetik Dolgu Ne Kadar Kalıcıdır?

Genellikle dolgu uygulamaları 6-18 ay kalıcılık sağlamaktadır. Dolgu etkisi geçtikten sonra cilt eski haline geri dönmektedir, hatta uygulama öncesi halinden daha iyi durumda olabilmektedir. Bir daha yaptırmazsanız bile asla daha kötü olmayacaktır. Dolgu maddeleri cildin nemlenmesini sağladığı için cilt kalitesini de arttırmaktadır. Uygulama sonrasında dolgu yapılan bölgeye  doktor gerek görür ise 1 hafta masaj yapılması önerilmektedir, ayrıca ciltte oluşan kızarıklık ve şişlik geçmeden sauna ve güneşlenme önerilmemektedir.

Dolgu Estetiğinin Yan Etkileri nelerdir?

Hyaluronik asit vücutta bulunan doğal bir madde olduğu için bir alerjiye yol açmamaktadır. Uygulama sonrasında hafif şişlik ve kızarıklık oluşabilmektedir, ancak bu etki 48 saat içinde yok olmaktadır. Geri dönüşümlü bir madde olduğu için hatalı yapılan hyaluronik asit dolgular eritilebilmektedir.

Estetik Dolgu Kimler Yaptırabilir?

Kullanılan dolgu maddesine alerjisi olmayan ve 18 yaşını doldurmuş herkes estetik dolgu yaptırabilmektedir. Hem kadınlar hem de erkekler estetik dolgu yaptırabilir, uygulama öncesinde ya da karar verildiğinde hekimlere düzenli kullanılan ilaçlar, alerjik durumların mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca hamile ve emziren annelere dolgu uygulaması yapılmamaktadır.