Daha dolgun görünümlü, daha şehvetli dudaklar ister misiniz? Dudaklarınız yaşlanma belirtileri mi gösteriyor? Öyleyse dudak dolgusu tam ihtiyacınız olan şey!

Dudak dolgusu, yapısı gereği veya yaşlanma ile incelmiş dudakların, dolgun ve pürüzsüz olması için yapılan bir estetik uygulamadır. Dudakların içine ve çevresine enjekte edilen dermal dolgular ile sağlanan bu işlem dudak boyutunu arttırmanın popüler yoludur.

Dudaklarınıza ve ağzınıza enjekte edilebilecek birçok dolgu maddesi vardır. Fakat dolgunlaştırma işlemi için yaygın kullanılan enjeksiyon, Hyalüronik asittir.

Hyalüronik asit, insan vücudunda doğal olarak (yaklaşık 15-20 gr civarında) bulunmaktadır. Zamanla güneş ışığı, doğal yaşlanma süreci ve çevresel faktörlerle birlikte vücuttaki bu asitte azalmalar, hatta yok olmalar görülür. Bunun sonucu olarak ciltteki genç görünümde kaybolmalar meydana gelir. Dudak dolgusunda kullanılan hyalüronik asit yavaşça emilir, derideki su moleküllerine yapışarak dolgun dudak görünümü yaratır.

Sonuçlar oldukça uzun ömürlüdür, fakat kalıcı değildir. Etkiler tipik olarak altı-on iki ay kadar sürer. Dudak dolgusu yaptırmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken bazı noktaları da sizlerle paylaşalım;

-Dudak dolgusu yaptırmaya karar verirken göz önünde bulundurulacak ilk şey istediğiniz görünümdür. Dudaklarının kenarlarını mı belirginleştirmek, şekil vermek mi yoksa daha dolgun görünmesi için mi bu işlemi yaptırmak istiyorsunuz? Bu sorunun cevabını bilmek sizin için en uygun dolgu türünü seçmenize yardımcı olacaktır.

-Hyaluronik asit dolgu maddeleri vücutta bulunanlara benzer maddelerden yapıldığından, alerjik reaksiyonlara neden olma ihtimalleri düşüktür. Ancak lidokain alerjiniz varsa, tedavi edilmeden önce doktorunuza söylemenizde fayda var.

-Uygulamayı yaptıracağınız merkezin ve doktorun güvenilir olması da en önemli hususlar arasında yer alıyor.

-Uygulama öncesinde doktor bölgeyi uyuşturarak acı hissi yok edecek bir ilaç kullanabilir.

-İşlemden hemen sonra ruj veya diğer dudak ürünlerinden kaçınılmalıdır.

-Enjeksiyonu takiben, rahatsızlığı kolaylaştırmak ve şişliği kontrol etmek için buz verilebilir. Ancak tedavi bölgesine kesin bir baskı yapılmamalıdır.

-İyileşme süreci tamamlandığında dudaklarınız doğal ve harika bir görünüme kavuşacak!