Vücudumuz zaman geçtikçe kişisel bakım yetersizliği, dış etkenler ve yaşın ilerlemesine bağlı yıpranmaktadır. Vücudumuzda en fazla yıpranan ayaklar, çatlak, batık, nasır ve kuruluk gibi birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Yaşanan bu değişiklikler, ayakların hem kötü görünmesine hem de sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Yetersiz ayak bakımı, yanlış ayakkabı seçimi ve tırnağın yanlış kesilmesi, batık gibi sorunlara yol açarken aynı zamanda ayakların yıpranarak sağlını kaybetmesine sebep olmaktadır. Medikal ayak bakımı ile ayda 1 kez sağlıklı ve güzel görünen ayaklara sahip olabilirsiniz.  

Medikal Ayak Bakımı Nedir?

Medikal ayak bakımı, pedikür uygulamalarındaki gibi kesici aletler olmadan, tıbbi cihazlarla yapılan bir bakım yöntemidir. Acı ve ağrı hissedilmeden steril olarak yapılan medikal ayak bakımı dolaşım ve sinir sistemi sağlığını da korumaktadır.

Medikal ayak bakımı yapılırken, tırnak kesimi, tırnak dizaynı, tırnak yüzeylerinin parlatılması ve temizlenmesi, sertleşmiş derilerin giderilmesi gibi uygulamalar yapılmaktadır. Medikal ayak bakımında;

  • Nasır ve sertleşme problemleri
  • Kalınlaşmış mantarlı tırnakların bakımı
  • Deri sertleşmesi
  • Çatlak topuk bakımı
  • Deforme olan tırnakların bakımı
  • Batık tırnak tedavisi
  • Diyabetli ayak bakımı gibi uygulamalarla ayak sağlığı korunmaktadır.

 Batık Tırnak

Tırnak batması en sık karşılaşılan ayak sağlık problemlerinden biridir. Sıklıkla ayak baş parmağında ortaya çıkmaktadır. Tırnağın yatağından farklı bir yol izleyerek uzaması ve yumuşak doku içine ilerlemesiyle oluşmaktadır. Batık tırnak birçok sebebe bağlı olabilmektedir, fazla uzun tırnak, yanlış ayakkabı seçimi, ayağa darbe almak, yanlış tırnak kesimi gibi sebepler tırnak batmasına yol açabilmektedir.

Tırnak batması, ağrı ve enfeksiyona yol açmaktadır. İlerleyen batık parmak çevresindeki yumuşak dokunun iltihaplı olarak şişmesine sebep olur ve bu durum ağrı ve acı hissettirir. İltihap oluşan batıklarda antibiyotik tedavisiyle iltihabın kurutulması sağlanarak tedaviye başlanmaktadır.

Tırnak batması doğru zamanda medikal estetik alanında tedavi edilmediğinde tırnakların çekilmesi işlemine kadar ilerleyebilmektedir. Bu sebeple ayak bakımı düzenli yapıldığında batık tırnaklar, ilerlemeden tedavi edilmekte ve ayak sağlığı korunmaktadır.

Batık tırnak problemi yaşamamak için düzenli olarak ayak bakımının yapılması gerektiğini, doğru ayakkabı tercih edilmesi gerektiği ve tırnakların doğru kesilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Medikal ayak bakımıyla tırnak dizaynı, tırnak bakımı ile batık tırnak problemi başlamadan son bulmaktadır. Ayda bir kez düzenli olarak yapılan bakımla sağlıklı, canlı ve güzel görünen estetik ayaklara sahip olabilirsiniz.