Karboksiterapi, 1925 yılından beri denemeleri yapılan ve günümüze kadar birçok alanda kullanılmış bir tedavi yöntemi olup, estetik alanda yeni sayılan bir yöntemdir. Doğum sonrası çatlaklar, selülitler, sarkmış ciltler ve hızlı kilo alıp vermeye bağlı deformasyonlar için etkili bir tedavi yöntemi olarak yerini almıştır.

Karboksiterapi Uygulama Alanları Nelerdir?

  • Çatlak tedavileri
  • Selülit Tedavileri
  • Sarkan ciltlerde
  • Yara tedavilerinde
  • Yağ dokusuna bağlı iri göğüslerin küçültülmesinde
  • Bölgesel yağlanma tedavilerinde

Vücuda karbondioksit gazı verilmesi ile vücut doğal tepki göstererek, karbondioksit olan bölgeye oksijen göndermektedir. Bu durumda yağ dokuları deformasyona uğramakta ve ciltte toparlanma, iyileşme sağlanmaktadır.  

Karboksiterapi Kimlere Uygulanmaz?

Hamile ve emzirenler, kanser hastaları, ileri derece şeker hastaları, kangreni olan hastalar, varis ve tromboflebit olan hastalara uygulama yapılamamaktadır.

Karboksiterapi Kaç Seans Uygulanır?

Uygulanacak seans sayısı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Genellikle 15-20 seans uygulama yapılmakta ve 2-3 gün aralıklarla seanslar tekrarlanmaktadır. Seans süreleri 30-45 dakika sürmekte ve 5. Seanstan sonra gözle görülür sonuçlar alınmaya başlanmaktadır. Seans sonrasında 4-6 saat süreyle su ile temastan kaçılması gerekmektedir. Duş, havuz, deniz ve sauna gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır, sonrasında günlük yaşama devam edilebilmektedir.

Karboksiterapinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Uygulama sonrasında hafif kızarıklıklar gözlenebilmektedir, ancak bu etki kısa sürede kendiliğinden yok olmaktadır. Karbondioksit renksiz ve kokusuz bir gaz olduğu için solunum yoluyla ciltten atılmaktadır. Bu sebeple bu gazın da bir zararı ya da yan etkisi yoktur.

Uygulama esnasında hassas bölgelerde sızı şeklinde bir his duyulabilmektedir, ancak bunun dışında acı ve ağrı hissedilmemektedir.

Karboksiterapi Tedavisi Kalıcı Mıdır?

Uygulama sonrasında yaşam şekliniz, yeme içme alışkanlığınız ile kalıcılık doğru orantı göstermektedir. Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam ile tedavi kalıcılık göstermekte ancak dikkat edilmeyen durumlarda tekrar yaşanılan sorunlar ortaya çıkabilmektedir.