Yaşın ilerlemesiyle cilt yüzeyinde en üst tabaka olan epidermiste hücre yenilenmesi giderek azalmaktadır. Bu sebeple cilt yüzeyinde ölü hücreler artmaya başlamaktadır. Cilt mat, donuk ve cansız görünmeye başlamakta ve ciltte lekelenme, ince çizgi ve kırışıklıklar ortaya çıkmaktadır. Ciltte oluşan cansızlık ve kırışıklıkların en etkili tedavi yöntemlerinden biri kimyasal peeling’tir. Uygulama esnasında cilt yüzeyi soyulmakta ve kolajen üretiminin artması sağlanmaktadır. Bu sayede cilt pürüzsüz, parlak ve genç görünmekte aynı zamanda ince çizgiler azalarak, derin kırışıklıklar ve pigment lekeleri hafiflemektedir. Cilde canlılık kazandırmak, tok farklılıklarını gidermek için kadife gibi yumuşak ve canlı bir görünüm kazanmak için kimyasal peeling ile cilt yüzeyi kontrollü olarak soyulmaktadır. Tedavi esnasında ciltte birikmiş ölü derilerin soyulması için bir solüsyon sürülmektedir. Bu solüsyon ile kontrollü ve güvenli olarak ölü hücreler yok edilmektedir. Kimyasal peeling ile ciltte yeniden yapılanma süreci tetiklenmektedir, aynı zamanda kolajen üretiminin artması desteklenmektedir.

Kimyasal peeling uygulanırken AHA denilen, Alfa Hidroksi Asitler tercih edilmektedir. Bu asitler glikolik, laktik ve meyve asitleri içermekte ve şeker kamışı, süt gibi besinlerden elde edilmektedir. Bu asitlerin özelliği ise uygulama sonrasında yan etki oluşturmadan kısa sürede geçen hafif kızarıklıklarla güvenli tedavi uygulamasıdır. Kimyasal Peeling’te Trikloroasetik (TCA) ile orta derinlikte, Karbolik (fenol) asitlerle daha derinlemesine işlem yapılmaktadır. Bu metotlar uzun iyileşme süreci gerektiren farklı yöntemlerdir.

Kimyasal Peeling Uygulama Alanları Nelerdir?

  • Dudak çevresindeki ince çizgiler
  • Gözaltında oluşan çizgiler
  • Yüzdeki kırışıklıkların hafiflemesinde
  • Sivilce problemlerinde
  • Akne izleri
  • Genişlemiş gözenek tedavilerinde
  • Dekolte ve el bölgelerinde genç bir görüntü yaratmakta
  • Ciltteki cansız ve mat görünümü gidermekte

Daha canlı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen herkes kimyasal peeling tedavisinden faydalanabilmektedir.

Kimyasal Peeling Nasıl Bir İşlemdir?

Öncelikle tedavi kısa sürede sağlanan konforlu ve güvenli bir yöntemdir. Uygulama öncesinde cilt yüzeyi temizlenmektedir, sonrasında cilt için uygun olan solüsyon sürülerek ciltte beklemesi sağlanmaktadır. Yüzde bulunan solüsyonu nötralize eden formül sürülerek uygulama tamamlanmaktadır. Cilde yatıştırıcı krem ve güneş koruyucu sürülerek işlem sonlandırılmaktadır.

Cildin en üst tabakasında, cildi yenileyen mekanizmaları tetikleyen soyulma sağlanmaktadır. Bu sayede ciltte kolajen ve elastin üretimi artmaya başlamaktadır. Ölü derilerin soyulmasıyla cilt altından daha sağlıklı ve parlak bir deri ortaya çıkmaktadır. Kimyasal peeling ile ciltte canlılık ve parlaklık ortaya çıkmaktadır.

Kimyasal Peeling Kaç Seans Uygulanmaktadır?

Tedavi seansları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Cilt problemine göre seans önerilmekte ancak genel olarak 4 seans uygulanmaktadır. Her seans arasında 7-10 gün süre geçmesi önerilmektedir. Kullanılan solüsyon ise hastanın ihtiyacına göre belirlenmektedir.

Kimyasal peeling tedavisinden sonra günlük yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz. Tedavi sonrasında mutlaka hekimin önerdiği güneş koruyucuyla cildi desteklemeli ve hassaslaşan cilt sebebiyle direkt güneş ışığına maruz kalmamalısınız.