Yaşlanma belirtileri yüzümüzde yaşanan değişimlerle kendini gösterir! Bazen zamanla yüz düzensiz kilo alırken bazen de zayıflar, her ne olursa olsun zamanın ve çevresel faktörlerin etkisiyle yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Yaşlanma belirtilerinde belirgin olarak ortaya çıkan bölgelerin başında, yüzün ve gözlerin iki yanında bulunan şakaklar gelir. Yaşlanma süreci bu bölgede hacim ve doku kaybına yol açar, ciltte yaşanan doku kaybı sebebiyle şakaklarda çökmeler gözlenir. Yaşımızı ele veren bu değişim şakak dolgusu ile ameliyatsız olarak çözüme kavuşturulabilir.  

Şakak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Hastanın şakak bölgesine doğru enjeksiyon yapılması için öncelikle bölgenin fotoğrafı çekilir ve değerlendirilir. Bu değerlendirmede enjeksiyon yapılacak olan noktalar belirlenir. Belirlenen bölgelere lokal anestezi uygulanır ve sonrasında enjeksiyon uygulaması gerçekleştirilir. Hyalüronik asit içeren dolgu maddesi kanül dediğimiz ucu sivri olmayan iğnelerle cilt altına enjekte edilir bu sayede kanama, ödem ve morluk oluşmaz. Şakak bölgesine yapılan enjeksiyon yeterli hacim artışı olana kadar uygulanır ve şakak çöküklüğü düzeltilir. Uygulama 15 dakika gibi bir sürede tamamlanmakta ve günlük yaşamı etkilememektedir. 

Şakak Dolgusunun Yararları Nelerdir?

  • Bu bölgeye yapılan dolgu kişiyi daha genç bir görünüme kavuşturur
  • Şakaklarda oluşan çökme görüntüsü kaybolur ve yüz daha oval bir görüntü kazanır
  • Üst göz kapaklarında olan dış kısımdaki sarkmalar toparlanır
  • Kaşların dış kısmında görülen sarkmalar toparlanır
  • Göz çevresindeki kemiklerin belirginliği azalırken, bakışlarda derinlik ve enerji artar.

Şakak Dolgusu Kaç Seans Sürer ve Kalıcılığı Ne Kadardır?

Şakak dolgusu için tek seans yeterlidir, işlem sonrasında 15 gün geçince hasta muayene edilir ve gerekli görülürse ek seans uygulanabilir. Genellikle 1,5-2 yıl kalıcılık gösterir, ancak bu bölge hareketli bir bölge olmadığı için daha uzun süre kalıcılık da sağlayabilir.