Dolgu, yüzün yeniden şekillenmesini sağlayan, hyaluronik asit içerikli maddenin cilde enjekte edilmesiyle uygulanan bir yöntemdir. Burun dolgusu, burun estetiğine alternatif olarak geliştirilmiş, bıçak altına yatmak istemeyenler için şekil bozukluklarının acısız ve ağrısız giderilmesini sağlayan etkili bir yöntemdir.

Burun yapısındaki genetik faktörler, kişilerin mutsuz hissetmesine sebep olabilmektedir. Yüz hatlarına uygun olmayan yapıdaki burunlar, minik bir kemeri olan, ince ya da düşük uçlu burunlar, burun dolgusu ile yüz hatlarına uygun olarak düzeltilebilmektedir.

Burun Dolgusu Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

  • Kemerli bir burunda, kemerin daha düz olmasını sağlamak için uygulanabilmektedir.
  • Burunda eğrilik oluşmuşsa ya da var olan eğriliği düz bir görüntüye kavuşturmak için
  • Burun ucu düşükse, burun ucunu kaldırmak için
  • İnce yapılı burunların yüz hatlarına uygun olarak daha dolgun olmasını sağlamak için
  • Daha önce burun ameliyatı olan ancak istediği sonucu alamayanlar için, tekrar ameliyat olmak yerine burun dolgusu ile fayda görebilmeleri de sağlanmaktadır.

Burun Dolgusu Nasıl Uygulanmaktadır?

Uygulama öncesinde kişinin burun yapısı detaylı incelenmekte ve yüz hatlarına uygun burun analizi yapılmaktadır. Dolgu yapılacak bölge belirlenerek, ihtiyaç duyulan ölçüde dolgu maddesi ince iğnelerle cilt altına iletilmektedir. Anestezik kremler yardımıyla acı ve ağrı hissi aza indirilerek yaklaşık 10 ile 30 dakika arasında süreyle işlem tamamlanmaktadır.

Burun Dolgusu Ne Kadar Kalıcıdır?

Dolgu uygulamaları genellikle 1,5 yıl kalıcı olmaktadır, bu süre sonunda burun eski haline dönmektedir. Ortalama süreler paylaşılmakta olup, kişilere göre farklılıklar gözlenebilmektedir.

Yan Etkileri Var Mıdır?

Dolgu maddesi hyaluronik asitten elde edilmektedir, bu madde zaten vücutta var olduğu için alerjik reaksiyona yol açmamaktadır. Uygulama sonrasında anlık kızarıklıklar gözlemlense de maksimum 48 saat sonra cilt eski haline dönmektedir.