Yılların geçmesiyle incelen dudaklar ya da yapısal olarak ince olan dudaklara dolgunluk ve hacim kazandırmak için yapılan dolgu enjeksiyonuna dudak dolgusu denilmektedir. Daha çekici ve dolgun dudaklara sahip olmanın etkili yöntemi dudak dolgusudur.

Dudak dolgusu, doğal ve hacimli dudaklara sahip olmak için uygulanmaktadır. Dudak dolgusu ile aynı zamanda hyalüronik asit bazlı dolgular sayesinde yoğun ve nemli bir cilde sahip olmakta mümkündür. Uygulama 10-15 dakika sürmekte ve 6-12 ay kalıcılık sağlamaktadır.

Dudak Dolgusu Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Dudak şekillendirme
  • Dudak dolgunlaştırma
  • Dudak kalbi (üst çizgi) belirginleştirme
  • Dudak konturu belirginleştirme
  • Dudak kenarındaki sarkmalar
  • Dudak çevresindeki çizgiler

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılmaktadır?

Dudak, vücudun en hassas bölgelerinden biri olduğu için, bu bölgeye yapılan işlemler genellikle ağrı hissi vermektedir. Bu sebeple dolgu yapılmadan önce anestezik kremle bölgenin uyuşması sağlanmaktadır. 15-20 dakika sonra dudaklar uyuşmakta ve dolgu maddesi ince uçlu iğnelerle dudaklara enjekte edilmektedir. Dolgu enjeksiyonu 10 dakika gibi kısa sürede tamamlanmaktadır. Uygulama bittiğinde sonuçlar hemen gözlemlenebilmektedir.

Dolgu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dolgu yapıldıktan sonra aynı gün dudaklara ruj ya da parlatıcı gibi ürünlerin sürülmemesi gerekmektedir. Dolgu sonrasında yaklaşık 2 saat gibi bir sürede bir şey yiyip içilmemesi önerilmektedir. Dolgu sonrasında kısa süreli şişlik ve iğne giren bölgelerde hafif morarmalar gözlenebilmekte ancak bu durum 2-3 gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

Dudak Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Dudağa şekil vermek ve hacim kazandırmak için yapılan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kalıcı değildir. Yaklaşık 6-12 ay kalıcılık sağlayan dolgu zamanla vücut tarafından emilerek yok olmaktadır. Uygulamanın etkisinin geçmesiyle dolgu tekrarlanabilmektedir. Genellikle 6-12 ay kalıcılık sağlayan dolgu kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılabilir ve Güvenli Midir?

Yapısal olarak ince dudaklara sahip olanlara, yaşın ilerlemesine bağlı dudak hacmini kaybedenlere, daha biçimli dudaklara sahip olmak isteyen herkese uygulanabilmektedir. Dudak dolgusu doğru ve güvenilir Sağlık bakanalığınca ruhsatlı kliniklerde ve deneyimli hekimlerle uygulandığında güvenlidir. Dolgu sadece Deneyimli hekimlerin yapabileceği bir uygulamadır. Hekim dışı kişilerce yapıldığında  istenmeyen ve kalıcı hasarlara neden olabilmektedir İşlem sonrasında hafif kızarıklık ve şişlik görülebilmekte ancak buda kısa sürede yok olmaktadır. Dolgu maddesinin içeriği olan hyalüronik asit vücudun doğal maddesi olduğu için bir yan etki oluşmasına izin vermemektedir.