Selülit, deri altında bulunan yüzeysel yağ hücrelerinin düzensiz ve aşırı birikimi sonucu portakal kabuğu görünümüne benzeyen bölgesel bir dolaşım bozukluğudur. Genellikle kalçaları ve bacakları etkiler, fakat diğer bölgelerde de oluşabilir. Hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilir, ancak yağ, kas ve bağ dokusu farklı dağılımlarından dolayı kadınlarda daha yaygındır. Genetik yatkınlık, düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam şekli veya hormonal sebeplere bağlı olarak meydana gelmektedir. Cilt elastikiyetini kaybettiğinde yaşlanma ile daha sık görülür. Kilo alımı selüliti daha belirgin hale getirebilir, ancak bazı zayıf insanların da selüliti vardır.

Selülit, cilt içinde bulunan yağ hücrelerinden oluşur. Yakıt olarak yakılamazlar, bu yüzden diyet ve egzersiz onları yok etmeyecektir. Selülitin giderilmesi için önerilen birçok tedavi yöntemi vardır, selülit artık bir sorun değil, kısa sürede kurtulabileceğiniz sıradan bir fiziksel değişikliktir. Teknoloji sayesinde kronikleşen selülitlere dur diyebilir ve sizde güzel bacaklara sahip olabilirsiniz.

Selülit tedavisi birçok yöntemle sağlanmakta olup, bu yöntemlerden kısaca bahsedelim:

Thermilift

Isı ölçme özelliğine sahip olan thermilift ile, cilt altına istenilen ölçüde ısı iletilebilmektedir. Termal bir kamera yardımıyla kontrollü olarak istenilen bölgeye, istenilen ölçüde ısı verilerek ciltte sıkılaşma sağlanmaktadır. Ciltte kolajen ve elastikiyet artışı yaşanarak selülitli bölgelerde iyileşme sağlanmaktadır. Uygulama lokal antestezi ile yapılmakta olup, acı ve ağrı hissedilmemektedir. Tek seansla sonuç alınan thermilift 2 yıl sonra tekrarlanabilmektedir.

Eximia HR77

Yağ azaltmayı güvence altına alan, oksijenlenmeyi artıran, fazla santimetreyi çıkaran, selülitleri ortadan kaldıran, modelleri ve firmaları yükselten, hem cildi hem de dokuyu güçlendiren ve yenileyen yenilikçi bir çözümdür.

VelaShape

Bu tedavi, üç farklı enerji teknolojisini terapötik masajla birleştiren non-invaziv bir vücut şekillendirme sistemidir. VelaShape silindirleri tedavi boyunca bölgenin kan dolaşımını artırarak terapötik masaj sağlar. Vakum teknolojisi dokuyu yükseltir ve tedavi alanını enerji işlem kaynağına yaklaştırır. Kızılötesi (IR) ışık, hedeflenen dokuyu 3 mm’ye kadar olan bir derinliğe kadar ısıtır. İki kutuplu radyo frekansı enerjisi, tedavi alanı boyunca cilde zarar vermeden 15 mm derinliğe kadar eşit ve hızlı bir şekilde ısı iletir. Bu enerjilerin kombinasyonu yağ hücrelerinin, lifli bağ dokularının derin ısınmasına neden olur ve kolajen liflerini ve lokal hücresel metabolizmayı uyarır. Cildin daha canlı görünmesini sağlar. Oldukça etki tedavi alanları boyun (çene altı), kollar, uyluklar, kalçalar, yan ve karın bölgelerinde olabilir. Çoğu hasta tedavi rejimi boyunca kademeli ve kümülatif sonuçlar görür. 4-6 seans çoğu zaman yeterlidir.

AWT-Acoustic Wave Therapy

Estetik tıpta akustik dalgalar önem kazanıyor. Akustik Dalga Terapisi (AWT) sırasında, yüksek frekanslarda salınan iki farklı yüksek enerjili akustik dalga türü vücuda verilir. Skar dokusunu ve bağ dokusunu bozmak, dolaşımı iyileştirmek ve daha kalın, daha elastik bir cilt için kollajen üretimini başlatmak için ultrason dalgaları kullanır. Normalde toplam 6 seans gereklidir. Tedavi üç hafta boyunca haftada iki kez yapılır. Her seans yaklaşık yarım saat sürer.

Mezoterapi

Mezoterapi, cildi gençleştirmek ve sıkılaştırmak ve ayrıca aşırı yağları gidermek için vitamin, enzim, hormon ve bitki özleri enjeksiyonu kullanan bir tekniktir. Bu teknik, cildin orta katmanına (mesoderm) bir dizi enjeksiyon uygulamak için çok ince iğneler kullanır. Ciltte tahribata neden olan zayıf kan dolaşımı ve iltihaplanma gibi altta yatan sorunları düzeltir.

Karboksiterapi

Karboksiterapi, terapötik amaçlar için kutanöz ve deri altı karbon dioksit gazının [C02] verilmesine karşılık gelir. Araştırmalar, karboksi terapinin cilt elastikiyetini arttırdığını, kan dolaşımını arttırdığını, kollajen onarımını teşvik ettiğini, ince çizgiler ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirdiğini ve yerel yağ birikintilerini yok ettiğini göstermiştir.