İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın etkili yöntemi lazer epilasyondur. Hem kadın hem de erkeklerin tercih edebildiği lazer epilasyonla, traş, ağda, tüy dökücü kremler gibi geçici yöntemlerin aksine cilde zarar vermeden kıl kökleri yok olarak tekrar oluşması önlenmektedir.

Kliniğimizde lazer epilasyon hizmetlerinde Buz Lazer, Alexandrite Lazer, ND:YAG Lazer, Diod lazer ve IPL sistemleri kullanılmaktadır. Bu lazerler farklı dalga boylarını kullanarak kılın geri çıkmamasını sağlamaktadır. Her birinin etkili olduğu kıl tipi ve cilt tipindeki tedavi başarısı farklıdır. Kişinin kıl tipi, cilt rengine ve hatta bölgeye göre bile kullanılacak sistem farklı olabilmektedir. Deneyimli Hekimler hastayı değerlendirip cilt tipi ve kıl tipine göre gireceği lazere karar verir. Kliniğimizde 6 farklı lazer ile hizmet verilmektedir. Cildiniz ya da tüy yapınız ne olursa olsun lazer epilasyon teknolojisinden faydalanarak, istenmeyen tüylerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Kıl yapısı lazer epilasyonlarda belirleyici etken olarak gösterilmekteydi, ancak teknolojinin ilerlemesiyle artık bir kriter olarak sayılmamaktadır. Çok ince tüyleri de görebilen cihazlar üretilmiştir ve bu sayede her kıl tipine uygulama yapılabilmektedir. Lazer epilasyon için aşırı tüylenme olan hastaların, tüylenme sebepleri araştırılmalı, hormonsal sebeplerden tüylenme mevcutsa tedavi ona göre şekillendirilmelidir.

Lazer ve ışık sistemlerinin etki mekanizması nedir?

Lazer ve ışık sistemlerindeki amaç, çevredeki deriye hasar vermeden kıl kökünde kalıcı hasar yaratmaktır; .epilasyon yapılacak bölgeye verilen Lazer enerjisi Kıl kökündeki melanin hücreleri tarafından emilerek çevre deri ve dokuda hasar yapmadan kıl kökünü yakar. hasara uğrayan kıl büyük bir olasılıkla tekrar çıkmamaktadır. lazere maruz kalan kılların bir kısmı hemen dökülür, bazıları ise yaklaşık 15-20 gun içinde deriden atılır.

Epilasyon amaçlı kullanılan lazer ve ışık sistemleri nelerdir?

Kliniğimizde kullandığımız lazer ve ışık sistemleri

 • Alexandrite lazer (755 nm) (Cynosure, Candela, Clarity)
 • Diode lazer (800-810 nm) (Buz Lazer Soprano ICE) (Elos teknolojisi+radyofrekans)
 • Nd-Yag lazer (1064 nm)
 • Ruby lazer (694 nm)
 • IPL – bu sistem lazerden farklıdır. Değişik dalga boylarını kapsayan bir ışık sistemidir.

Lazer epilasyon ne sıklıkta yapılır, seanslar ne kadar sürer?

Lazer uygulamaları 6-12 haftada bir yapılmalıdır. Kıl köklerinin pigmentinin yeterli derecede olması için bu süre gereklidir. 6 haftadan erken 12 haftadan geç olmamalıdır. Seans süresi dudak üstü gibi bölgelerde 1-2 dakika iken, tüm bacak ve sırt gibi geniş alanlarda yarım ile bir saat sürebilir.

Neden birden cok tedavi seansı gerekmektedir?

Bütün lazerler tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazerden etkilenmez. Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir. Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir.

Hangi Bölgelere Lazer Epilasyon Uygulanabilir?

Lazer epilasyon vücutta tüm bölgelere uygulanabilmektedir. Özellikle koltuk altı, genital bölge, bacak, kollar, yüz bölgesi ve göbek bölgesi sıklıkla tercih edilmektedir. Kadınların %80’i koltuk altı, genital ve bacak bölgelerini tercih etmektedir. Erkeklerde, Sakal hizası , göğüs ve sırt bölgelerinde lazer epilasyon tercih etmektedirler. Kol ve bacaklarda tüylenme fazla olan erkekler   bazen birkaç seanslık uygulama ile bu bölgelerin seyrelmesi için lazer epilasyonunu tercih etmektedirler.

Lazer epilasyonun riskleri nelerdir?

Kısa süreli yan etkisi deride kızarıklık ve kıl köklerinde ödemdir. Bu yan etki 1 saat içinde kaybolur. Çok hassas ciltlerde birkaç gün sürebilir. Bazı lazer türlerinde esmer ve bronz tende uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama ve kabuklanma oluşabilir. Bu tür problemler nadirdir ve birkaç gün içinde geriler.

Lazer epilasyon kalıcı mıdır?

Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. Dört-altı seans sonrasında tüylerde %70-90 oranında azalma olur. Bu azalma yıllarca sürecektir. kalan tüylerin renkleri ve kalınlıkları azalır. Ancak tamamen tüysüz kalma durumu beklenmemelidir. Tedavi etkinliği tedavi esansları tamamlandıktan sonra 6 ay içinde değerlendirilmelidir. Tekrar çıkacak kıllar 6 ay içinde belli olur.

Ne oranda tüyler tekrar çıkar ve ne kadar sürede tüyler geri döner?

Lazer epilasyon sonrası doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Geri kalanlar 1-3 hafta sonra deriden atılır Lazer epilasyon ilk iki seansta belirgin azalma gözlemlenmeyebilir. Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. 4- 6 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalır. Bazı hastalarda seyrek idame seansları yapılabilir. Lazer tedavisinden sonra az miktarda çıkan tüyler ince ve çok açık renklidir.

Seans sayısını belırleyen faktörler nelerdir?

 • Kıl rengi (açık renkli tüyler fazla sayıda seans gerektirir)
 • Etnik ve genetik yapı (koyu tenli kişiler fazla sayıda seans gerektirir).
 • Hormon durumu
 • Tedavi edilen alan
 • Tüy yoğunluğu
 • Yaş
 • Kilo (fazla kilo tüy gelişimini arttırır)
 • Bazı İlaçlar

Lazer epilasyon başka hangi kozmetik nedenlerle uygulanır?

Batık tüy tedavisinde ve kıl dönme probleminde de kullanılabilir.

Hangi tüy renkleri tedaviye iyi yanıt verir?

Kıl köklerindeki pigment lazer tedavisi için önemlidir. Bu yüzden siyah veya kahverengi tüyler tedaviye iyi yanıt veren guruptur. Beyaz ve gri tüyler tedaviye yanıt vermez.

Lazer epilasyonun diğer alternatif yöntemlere üstünlüğü nedir?

Lazer epilasyon hızlı ve uzun süreli sonuç sağlar. Lazer epilasyon vücutta istenilen her yere uygulanabilir. Tıraş, ağda ve tüy dökücü kremler kılı ortadan kaldırır . Ancak kıl kökü yok olmadığı için bir ile dört hafta içinde tüyler geri döner. Lazer epilasyon da ise kıl kökü etkilendiği için tüyler daha geç ve incelmiş olarak geri gelir.
Lazer epilasyonun etkisiz oldugu beyaz açıkrenkli-sarı gri tüylerde ne yapılabilir?
İğneli epilasyon istenirse tercih edilebilir.

Lazer tedavi öncesi öneriler:

 1. Tedaviden önceki hafta içinde ağda, sir ağda ve cımbız gibi yöntemler kullanmayın. Çünkü lazerin etkileyip yok edeceği kıl kökünü koparmış olursunuz. Bu da lazerin etkisini azaltır.
 2. Tedaviden bir veya iki hafta önce güneşlenmeyi azaltın. Bronz ten lazerin etkinliğini azaltır.
 3. Uygulama yapılacak bölgeye makyaj yapmayın . Makyaj lazer enerjisini emerek, daha az enerjinin kıl köküne ulaşmasına ve etkinliğinin azalmasına neden olur. Makyaj lazer ısısını artırarak deride tahriş veya yanık yapabilir. Lazer işleminden sonra makyaj yapılabilir.
 4. Lütfen tedaviden bir gün önce veya tedavi sabahı tıraş olun veya tüyleri kesin. Bu yol deriyi daha az hassas kılar. Deri üzerindeki uzun kıllar lazer enerjisini emer ve enerjiyi israf ederek kıl köküne gitmesi gereken enerjiyi azaltır. Ayrıca bu kıllar yanık ve deri tahrişi olasılığını arttırır.
 5. Ağrı eşiğiniz düşükse işlemden 2 saat önce ağrı kesici almanız uygun olabilir. Ayrıca bazı kadınlar regl döneminde acıya daha hassas oldukları için regl öncesi ve sırasında uygulama yapılmayabilir.

Lazer tedavi sonrası öneriler:

 1. Lazer sonrası kızarıklık eve ulaştığınızda gerilemiş olacaktır. Bazı ciltler hassastır ve işlem sonrası kuruluk hissedilebilir . Bu durumda nemlendirici kullanılabilir.
 2. Tedaviden sonra bir veya iki hafta içersinde güneşlenmeyin. Lekelenmeler olabilir. En az 30 faktör içeren güneşten koruyucu kullanın..
 3. Lazer sonrası kıl köklerindeki tüyler tedaviden 1 veya 2 hafta içersinde uzayabilir. Eğer rahatsız oluyorsanız kesebilirsiniz .
 4. Tıraş ve tüy dökücü kremi seans aralarında kullanabilirsiniz. Seans aralarında ağda, sir ağda ve cımbız, iple alma gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Çünkü bir sonraki lazer seansının etkisini azaltırlar.
 5. Lazer sonrası su toplama ve kabuklanma sonra nadirdir ve birkaç gün ile bir hafta arasında geriler. Antibiyotikli bir krem sık olarak sürülebilir
  Daha ayrıntılı bilgi ve sorularınız için güzellik merkezimizi ziyaret edebilir veya 239 29 90 nolu telefondan bizi arayabilirsiniz.