Ciltte oluşan lekeler, günümüzde şikayet edilen cilt sorunlarının başında gelmektedir.  Cilt lekeleri, güneş ışınları, yaşlılık, hamilelik, doğum kontrol hapları ve hormon tedavisi gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Cilt lekeleri her cilt tipinde görülebilmekte olup, son yıllarda rastlanan estetik problemlerindendir. Cilt lekelerinin tedavi edilebilmesi için, lekelerin kaynağının doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Cilde rengini veren melanin üretiminin artmasına sebep olan durumun tespit edilmesi, tedavi başarısı açısından oldukça önemlidir.

Güneş Lekesi   (Melazma) Nedir?

Melazma dediğimiz güneş lekeleri, 20’li yaşlarda ortaya çıkmaya başlamakta ve kadınlarda daha sıklıkla gözlenmektedir. Genellikle yüzde oluşan lekeler, korunmasız güneşlenme, direkt güneş ışınlarına maruz kalma sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple bu tip lekeler, yaz aylarında artmakta ve koyu renge sahip olmaktadır, kış aylarında ise daha sönük renge dönüşmektedir. Leke tedavisi yapılırken, ciltte meydana gelen bu lekelerin derin mi yoksa yüzeysel mi olduğu da önemli bir noktadır. Tedavi bu yönde belirlenmekte ve daha kalıcı sonuçlar elde edilmektedir.

Kliniğimizde Lekeler Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi öncesinde lekelerin derinliği tespit edilmektedir. Lekelerin yeni olması tedavinin daha etkili ve kısa sürede sonuçlanmasını sağlamaktadır. Lekelerin oluşmasına sebep olan faktörler tespit edilmesi ve bu sebepler ortadan kaldırılarak tekrar leke oluşması önlenmektedir. Ciltte, yara, kızarıklık, kaşıntı gibi cilt problemleri varsa öncelikle bu durumlar tedavi edilmeli sonrasında leke tedavisine geçilmelidir. Tüm bu işlemler sonrasında leke tedavisi, lazer sistemleri, kimyasal peeling  ve mezoterapi ,PRP gibi yöntemlerle lekeler tedavi edilebilmektedir.

Icon Lazer ile Leke Tedavisi

Icon Lezer, leke tedavisinde etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Cihazda bulunan Skintel  melanin r eader tekonolojisi sayesinde ciltteki melanin yoğunluğu ölçümü yapılabilmektedir. Bu sayede hangi bölgeye ne kadar uygulama yapılması doğru hesaplanabilmektedir. Yaklaşık 3-4 hafta aralıkla, 5-6 seans uygulanarak lekelerin tedavisi yapılmakta ve tekrar oluşması önlenmektedir.

Baby  Face Beauty ile Leke Tedavisi

Baby Face Beauty, ciltte ısı kanalları açan, anti aging maddeleri lazer teknolojisiyle cilde ileten bir teknolojidir. Lazer ile ciltte mikro kanallar açılmakta ve ardından cilt yüzeyine ciltteki probleme göre serumlar uygulanmaktadır. Leke tedavisi için gerekli olan etken maddeler, cilt alt katmanlarına iletilmekte ve cilt kendini yenilemeye başlamaktadır. Lekelerin durumuna göre 1-2 hafta aralıklarla toplamda 3-5 seans tedavi uygulanmaktadır.

Q-Swiched ND:YAG Lazer ile Leke Tedavisi

Q-Swiched lazerle hem dövme , hem kötü yapılmış kalıcı makyajlar ve hem de cilt lekeleri tedavi edilebilmektedir. Seans sayısı ve aralığı yapılacak tedaviye göre değişebilmektedir.

Çil ve Yaşlılık Tedavis?

Kliniğimizde çil ve yaşlılık tedavisi Icon lazer ile 1-2 seansta yapılmaktadır.

PRP ile Leke tedavisi

Cildi gençleştirme ve hasarlı bölgeyi tamir etme özelliği olan PRP tedavisi , kendi kanımızla yapılan bir yöntemdir. Leke için 2-3 haftada bir  4 seans yapılması önerilmektedir. PRP tedavisi Leke için mikro iğneleme ,Scarlet (altın iğne ) ve lazerli yöntemler (Icon lazer,baby face beauty ,Q-Swiched lazer) ile kombine edildiğinde  lekenin daha iyi azalmasına yada kaybolmasına katkı sağlayabilmektedir..

Mezoterapi İle Leke Tedavisi

Mezoterapi, cilde onarım ve vitamin sağlayan etken maddelerden oluşan formülün, cilt altına enjekte edilmesiyle sağlanmaktadır. Deri altına yapılan iğneler, C Vitamini, glutation, somon ekstresi gibi leke açmaya yardımcı antioksidan etkisi olan maddelerden oluşan formülün iletilmesini sağlamaktadır. Bu tedavi ile cilt lekeleri hafifletilmekte ve kimyasal peeling ya da lazer desteğiyle daha etkili sonuçlar alınmaktadır.

Kimyasal Peeling

Cilt yüzeyine uygulanan kimyasal peeling, cilt yüzeyini nazikçe soymakta ve buradaki ölü derilerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu esnada ciltte pigment üreten hücreler baskılanmakta ve kolajen üretiminin artması tetiklenmektedir. Kimyasal peeling ile leke tedavisi 7 ile 20 gün arasında, 2-6 seans arasında uygulanmaktadır. Bu süreler kişiden kişiye değişiklik göstermekte olup, günlük yaşamı etkilemeden uygulanabilmektedir.