Yapılan tıbbi araştırma ve tıbbi yayınlarla kanıtlanmış olan Ozon Tedavisi, yaşanan birden fazla patolojik durumu daha iyi hale getirmekte ya da tamamen düzeltmektedir. Ozon terapi tamamlayıcı tedavidir, mevcutta uygulanan tedavilere ek olarak uygulanmaktadır ve bu sebeple tamamlayıcı tedavi dediğimiz gruba girmektedir.

Avrupa’da terapistlerin bir araya gelerek kurdukları ”Medical Society for Ozone Application in Prevention and Therapy” birliği, hasta ve doktorların ozon terapi hakkında geliştirilen son yenilikleri öğrenmesi, bilgi alış verişi sağlayabilmesi içindir.

Ozon Terapi, gerekli tüm kurallar yerine getirildiğinde güvenli bir yöntemdir. Hem hızlı hem pratik hem de etkili ve uygun bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavisi etkili bir yöntemdir, ancak hangi tedavi yöntemi olursa olsun %100 garanti verilemez, dolayısıyla Ozon terapi içinde aynı durum söz konusudur. Diğer tedavilerde olduğu gibi Ozon Terapi’de de tedavinin başarısı hastalığa, hastanın durumuna, uygulanan diğer tedavi yöntemlerine bağlı olarak etki etmektedir, ancak her koşulda hastaların şikayetlerinde azalma söz konusudur.

Ozon Terapi ile Uygulanan Tedaviler

  • Major Otohemoterapi
  • Minör Otohemoterapi
  • Lokal Enjeksiyonlar
  • Rektal İnsuflasyon
  • Torba Tedavisi
  • Su Ozonlama

Ozon Terapi’nin hangi hastalıklara nasıl tedavi sağladığına bakacak olursak;

Dolaşım Bozuklukları

Ozon tedavi, dolaşım bozukluklarında etkili ve başarılı sonuçlar vermektedir. Tamamlayıcı tedavi olarak uygulanmakta olup, başarısı tıbbi çalışmalar sayesinde kanıtlanmıştır. Dolaşım bozuklukları bacaklarda yaşanan soğukluk, kramp, ağrı gibi semptomlarla kendini göstermektedir. Arteriel dolaşım bozuklukları ve diğer dolaşım bozukluklarında ozon tedavisi 40 yıldır oldukça önemli endikasyon oluşturmaktadır.

Anti-Aging ve Yeniden Canlanma

Ozon terapi fiziksel olarak dayanıklılığı arttırmakta ve daha zinde hissetmeyi sağlamaktadır. Bu sebeple özellikle profesyonel sporcular ve kadınlar, yeniden canlanma statüsünde ozon terapiyi tercih etmektedirler. Çalışma yaşamındaki stres, yoğunluk, hem bedenen hem de zihnen yaşanan yorgunluk ozon tedavisi ile etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır, çünkü ozonun beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin aktive etmesi ile genel durumda daha iyi hissetmeyi ve yenilenmiş hissetmeyi sağlamaktadır.

Yaşlılarda Önlem ve Tedavi

 

Ozon tedavisi, yaşam kalitesini arttırmak içinde uygulanan etkili bir tedavidir. Bu sebeple yaşlı kişiler, ozon tedavisine oldukça iyi yanıt vermektedirler. Yaşlı kişilerde uygulandığında oksijenin vücuttaki dokular tarafından daha iyi kullanılmasını sağlamakta ve bağışıklık sistemini güçlendirerek harekete geçirmektedir. Aynı zamanda beyindeki dolaşım bozukluklarına da olumlu etkiler sağlamaktadır.

 

Göz Hastalıkları

 

Yaşın ilerlemesiyle meydana gelen dolaşım bozuklukları, atrofik ve dejeneratif değişiklikler sebebiyle gözü de etkilemektedir. Ozon terapi gözde meydana gelen bu değişikliklerin iyileşmesine yada ilerlemesini engellemektedir.

 

 

Kanser

 

Ozon tedavisi kanser hastaları için tamamlayıcı tedavi olarak uygulanmaktadır ve oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tedavide ozonlanmış kan hastaya verilmektedir, bu durumda pozitif olarak artan bir immün reaksiyon başlamaktadır ve bu durum vücudun direncini arttırarak zindelik sağlamaktadır.

 

Diyabet (Şeker Hastalığı)

 

Ozon terapi şeker hastalığının tedavisinde, pankreas hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak doğal insülin salınımını arttırmaktadır. Bu durumda hastaların ilaç ihtiyacını azaltmaktadır. Ayrıca, şeker hastalığına bağlı oluşan yaralar için, insülin direnci sebebiyle oluşan kilo artışı ve ilaç ihtiyacını azaltmak için ozon terapi uygulanmaktadır.

 

Ozon terapi birçok hastalıkta tamamlayıcı olarak tedavi sağlamaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz hastalıkların yanı sıra;

 

·        Enfekte Yaralar

·        Bağırsak hastalıkları (Kolit ve Proktitis)

·        Virüs kaynaklı hastalıklar

·        Karaciğer Enflamasyonu (Hepatit A,B,C)

·        Enflamasyonlu ve Dejeneratif Eklem Hastalıkları

Artritik-Romatizmal Durumlar ve Kronik Poliartritler