Selülit zayıf ya da kilolu her 10 kadından 8’inde görülen bir sorundur. Selülit, dengesiz ve aşırı beslenme, hareketsiz yaşam, östrojen hormonunun artmasıyla ortaya çıkmaktadır. Selülit genellikle uyluk, basen ve kalçalarda portakal kabuğu şeklinde görülen ve ileri seviyelerde çukurluklara yol açan estetik bir sorundur.

Selülit medikal ve teknolojik yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Medikal yöntemler mezoterapi ve karboksi terapi olup, teknolojik yöntemler ise Eximia HR 77, Vela Shape 3, AWT, LPG, Thermilift, Vshape ve Cacı quantum olarak sıralanmaktadır.

VelaShape ile Selülit Tedavisi

Velashape FDA onayına sahi bir teknoloji olup, hem cilt yüzeyine hem de alt tabakasına etki etmektedir. Bu sayede portakal kabuğu görünümü olan selülitin hafiflemesini sağlamaktadır. Radyofrekans ve kızılötesi ışın enerjisiyle çalışan velashape masaj teknolojileriyle birlikte en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Uygulama sırasında bölgedeki yağ dokusu azalmakta ve portakal kabuğu görünümü düzelmektedir. Selülit derecesine göre seans sayıları değişiklik göstermektedir. Genellikle 4-6 seans sonrasında etkili sonuçlar alınmaktadır.

Vshape ile Selülit Tedavisi

Vshape radyo frekans ve ultrason enerjisini bir arada kullanan bir teknolojidir. Bölgesel incelme ve selülit tedavilerinde oldukça etkili sonuçlar alınmaktadır. Ultrason teknolojisinin olması, uygulama yapılacak bölgenin görülebilmesini ve istenilen enerjinin doğru yere ulaştırılmasını sağlamaktadır. Bu sayede diğer yöntemlerden ayrılmaktadır. Uygulamada cilt canlılık ve yenilik kazanarak kolajen üretimi artmaktadır, böylelikle ciltteki yağ dokusu parçalanarak incelme ve sıkılaşma sağlanmaktadır. İşlem 20-30 dakikada yapılmakta ve 4-6 seans sonrasında istenilen sonuçlar elde edilmektedir.

AWT ile Selülit Tedavisi

Akustik Dalga Terapisi denilen AWT, selülit tedavisinde en az yan etki ve acı, ağrı olmadan uygulanabilmektedir. Selülitin iki ana temel etkenine tedavi çözümü sunmakta olan AWT, şok dalgalarıyla hem bağ dokusuna, hem de yağlara etki etmektedir. Derinin altında oluşan çukurlar şok dalgalarıyla düzgün görünüm kazanmaktadır. Böylelikle haftada 2 seans olmak üzere toplamda 3 haftada etkili sonuçlar elde edilmektedir.

Eximia HR 77 ile Selülit Tedavisi

Eximia, 4 ayrı cihazın yaptığı işlemleri tek bir sistemle gerçekleştirebilen yeni bir teknolojidir. Uygulamada cilt öncelikle ölü hücrelerden arındırılmakta ve oksijen alması sağlanmaktadır. Laserporasyon (iğnesiz mezoterapi) ile hücre çeperlerinde delikler açılarak yağ asitlerinin dışarı atılması sağlanmaktadır. Cilde iletilen enerji ile lenf akışı ve kan dolaşımın hızlanması sağlanmaktadır. Bu sayede ciltte sıkılaşma, yağ dokularında azalma ve selülit görünümünde iyileşme ve hafifleme gözlenmektedir. Uygulama ile 7 günde %40 oranında yağ azalması sağlanmaktadır.

Mezoterapi ile Selülit Tedavisi

Mezoterapi cerrahi bir işlem değildir, özel iğnelerle cilde enjekte yöntemiyle yapılan bir uygulamadır. Özel olarak hazırlanan solüsyonlar cilt altına enjekte edilmektedir. Bu solüsyonlar ise, vitamin, mineral, antioksidan maddeleri içermektedir ve böylelikle ciltte gençleşme ve düzelme sağlanmaktadır. Mezoterapi uygulaması bir hafta yada 15 günde süreyle 8-12 seans sonrasında etkili ve beklenen sonuçları vermektedir.

Karboksi Terapi ile Selülit Tedavisi

Karbondioksit gazının cilt altına uygulanması yöntemine karboksi terapi denilmektedir. Karbondioksit gazı damarların genişlemesine, oksijen artmasına ve dolaşımın hızlanmasına olanak sağlamaktadır. Böylelikle uygulandığı bölgede yağ yakımı ve incelme gözlenmektedir. Bu özelliği ile selülit tedavilerinde de en etkili yöntemlerden birisidir.